Osuszanie podposadzkowe

Potrzebujesz osuszanie podposadzowe? Zadzwoń do nas i dowiedz się jak szybko i skutecznie osuszyć posadzkę po zalaniu.

Poniżej znajdziesz technologiczne informacje o usłudze osuszanie podposadzkowe oraz podstawowe informacje związane z osuszaniem zalanych posadzek i pomieszczeń.

Osuszanie wylewki betonowej – tutaj znajdziesz informacje dotyczące osuszania wylewek, jastrychu, szlichty.

Osuszanie w niskich temperaturach – osuszacz adsorpcyjny – tutaj znajdziesz informacje jak osuszać w niskich temperaturach.

Specjalistyczne osuszanie podposadzkowe polega na osuszaniu głębokich warstw podłogowych wraz z warstwami izolacji jastrychu. Jest w nich ocieplenie w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Podczas zalania, podtopień lub powodzi następuje przenikanie wody przez wszelkie warstwy posadzki. Popularne techniki osuszania takie jak: wietrzenie, ogrzewanie i osuszanie poprzez osuszacze powietrza są nieskuteczne.

Aby lepiej zrozumieć jak głęboko woda spenetrowała wnętrze podłogi zamieszczamy przykładowy schemat.

Standardowe konstrukcje posadzki

osuszanie posadzki
  • Posadzka – podłoga drewniana, panele, płytki, wykładzina
  • Jastrych czyli wylewka, wraz z warstwą wyrównującą.
  • Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa
  • Podłoże chudy beton, chudziak.
  • Zagęszczony piasek.

Nowoczesne konstrukcje posadzek

suszenie posadzki osuszanie podłóg
Na zdjęciu przedstawiona jest posadzka z ogrzewaniem podłogowym.

Wielowarstwowa konstrukcja podłogi jest koniecznością w  zapewnieniu izolacyjności akustycznej, termicznej i przeciwwilgociowej budynku.  Warstwy posadzki spełniają funkcję  przenoszenia obciążeń i komfortu użytkowania na co dzień. W sytuacji zalania lub przedostania się wody do poszczególnych warstw konstrukcji podłogi woda nie ma jak odparować, czego następstwem są procesy destrukcyjne właściwości technicznych podłogi. Stan ten wymaga zastosowania techniki osuszania podposadzkowego, która może wyglądać jak na poniższym zdjęciu.

osuszanie podposadzkowe
Osuszanie podposadzkowe, przykład wykonania usługi.

Na czym polega osuszanie warstw izolacji?

Osuszanie stref izolacji jest to proces polegający na wyciąganiu wilgoci z trudno dostępnych miejsc powstałej w wyniku awarii lub zalania. Są to sytuacje w których woda samoistnie nie może odparować. Zdarzenia takie występują gdy woda znajduje się pod płytkami, panelami, czy pomiędzy styropianem w warstwie wylewki. W takiej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie osuszaczy podposadzkowych.

Osuszanie warstw zalanej posadzki.

Samoistne osuszenie posadzki może trwać nawet kilka lat. Pozostawienie zalanej i wilgotnej podłogi spowoduje uszkodzenie właściwości izolacyjnych posadzki, powstanie grzybów, pleśni czy żywych organizmów. Nagromadzona woda spowoduje podciągnięcie wilgoci w górę ściany niszcząc tynki wraz z listwami i innym wykończeniem wnętrza.

Dlaczego trzeba osuszać posadzkę?

szkody wynikłe wskutek wilgoci w posadzce
szkody wynikłe wskutek wilgotności posadzki

Osuszanie stref podposadzkowych jest koniecznością, gdyż nie możliwe jest odparowanie wody, która wniknęła w styropian. Odparowanie powstrzymywane jest przez warstwy folii i szlichty. Jedyną drogą, którą podążać będzie woda z posadzki to droga przez ściany. Suche ściany podciągać będą higroskopijnie wodę ku górze. W miejscach łączenia ścian z posadzką zaobserwujemy: łuszczenie się farby, mokre plamy, odpoadanie cokołów oraz rozwój pleśni i grzybów.
Dlatego zalecamy aby osuszanie zacząć jak najszybciej. W naszej firmie dysponujemy wszystkimi technologiami oszuszania posadzek i pomieszczeń. Nasza technologia osuszania pozwoli Państwu uniknąć kosztownego i długotrwałego remontu polegającego na: demontażu podłóg, skuwaniu posadzki i wymianie termoizolacji. Brak jakiejkolwiek reakcji doprowadzi do zniszczenia podłogi i tynków, a także rozwoju grzybów i pleśni.

UWAGA! – Efekty zamoknięcia styropianu pod szlichtą często uwidaczniają się nawet po kilku miesiącach od wystąpienia zalania.

Jak osuszyć warstwy posadzki?

Osuszanie warstw posadzki polega na wtłaczaniu pod posadzkę suchego powietrza przez odpowiednio rozmieszczone otwory. Suche powietrze wtłaczane pod posadzkę nasycane jest wilgocią i pchane jest w stronę dylatacji znajdującej się na łączeniu posadzki i ściany. Przez otwory dylatacyjne wydostaje się na zewnątrz posadzki do pomieszczenia. „Mokre” powietrze zostaje następnie osuszone w osuszaczu po czym wraca do sprężarki, która wtłacza suche powietrze pod posadzkę. W zależności od stopnia wilgotności warstw posadzki osuszanie będzie trwać od 1 do 3 tygodni.

Kiedy i gdzie stosujemy osuszanie podposadzkowe?

  • osuszanie po zalaniach atmosferycznych i powodziowych,
  • zalaniach w wyniku awarii lub uszkodzenia instalacji wody użytkowej lub centralnego ogrzewania,
  • osuszanie po zawilgoceniu wskutek kapilarnego podciągania wody i nagromadzeniu soli w ścianach,
  • gdy chcemy przyspieszyć tempo prac budowlanych i remontowych,
  • osuszanie po błędach instalacyjnych i budowlanych.

Zalety szybkiego osuszania zalanych pomieszczeń

  • Minimalizacja szkody – im szybciej rozpoczniemy osuszanie tym mniejsze będą straty i zakres prac naprawczych.
  • Niedopuszczenie lub ograniczenie zniszczenia drewnianych parkietów i paneli.
  • Możliwość rozpoczęcia ewentualnych napraw już po kilkunastu dniach od wystąpienia szkody.
  • Niedopuszczenie do rozwoju grzybów i pleśni.
  • Zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, ponieważ mokra termoizolacja przepuszcza ciepło i wychładza budynek.
  • Doprowadzenie do właściwej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu.

Komu zlecić osuszanie posadzki?

Osuszanie posadzki najlepiej zlecić nam! Dysponujemy sprzętem i doświadczeniem w osuszaniu pomieszczeń.