Jakie substancje usuwa ozon?

Ozonowanie skutecznie usuwa pleśnie, grzyby i ich zarodniki, bakterie, wirusy, roztocza kurzu domowego, a także nieprzyjemne zapachy w tym dymu papierosowego. Ozon neutralizuje również toksyczne substancje budowlane oraz pyłki kwiatowe.

Grzyby i pleśniegrzyby

Grzyby są powodem zapleśnienia ścian i zapachu stęchlizny. Wywołują też różne choroby w organizmach ludzi, zwierząt i roślin. Zagrzybienie jest najczęstszym powodem nieprzyjemnych zapachów z układów klimatyzacji. Ozon niszczy nie tylko same grzyby, ale również zarodniki i formy przetrwalnikowe skutecznie neutralizując zapachy przez nie wytwarzane.

 

Zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznegopies-kot-zapach

Ozonowanie usuwa zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego ( w tym również zapach dymu tytoniowego) niszcząc lotne cząstki, które przenoszą zapachy. Ozon nie kryje nieprzyjemnych zapachów lecz je usuwa. Odór papierosowy zawiera kilka tysięcy związków chemicznych – ozon powoduje, że utleniają się one do związków prostszych, mniej szkodliwych i nie posiadających ostrego zapachu.

Drobnoustrojedrobnoustroje

Bakterie i wirusy są powodem wielu zakażeń i chorób. Działanie bakterii jest przyczyną rozkładu produktów spożywczych, które wydzielają przy tym nieprzyjemną woń. W zetknięciu z ozonem bakterie, wirusy i ich przetrwalniki ulegają zniszczeniu nie powodując więcej zagrożenia.

roztoczaRoztocza

Roztocza należą do saprofitów, czyli organizmów odżywiających się martwą i złuszczoną materią organiczną. Roztocza występują więc tam, gdzie najczęściej przebywamy. Mogą być przyczyną ataków astmy czy alergii. Już niewielkie stężenie ozonu powoduje śmierć roztoczy i przeciwdziała ich rozmnażaniu.

Pyłki kwiatowepylki-kwiatowe-pod-mikroskopem

Pyłki mogą powodować alergie, podrażnienia oczu, gardła czy nosa. Pod wpływem ozonu zawarte w pyłkach kwiatowych alergeny tracą swoje niepożądane właściwości.

substancje toksyczneToksyczne substancje zawarte w materiałach budowlanych

Są to związki szczególnie niebezpieczne przy długotrwałej inhalacji ich oparów, a niektóre z nich posiadają właściwości rakotwórcze. Ozon powoduje rozpad pierścienia węglowego substancji zawartych w rozpuszczalnikach, lakierach organicznych, klejach itp. – niweluje ich zapach i szkodliwe działanie na organizmy ludzi i zwierząt.

Insekty i gryzoniepajak

Ozonowanie pozwala pozbyć się wszystkich insektów typu karaluchy, prusaki, pająki, mole oraz gryzoni typu myszy, szczury (insekty i gryzonie wyczuwając ozon opuszczają dane pomieszczenie).

czadTlenek węgla (czad)

Tlenek węgla powstaje przy niecałkowitym spalaniu (na przykład gazu ziemnego). Jest to substancja bardzo niebezpieczna, silnie trująca, bezwonna. W kontakcie z ozonem czad utlenia się do znacznie mniej niebezpiecznego dwutlenku węgla.

 

Tabela: Wirusy, bakterie i grzyby usuwane przez ozon.

BAKTERIE WIRUSY GRZYBY
Bacillus Bacteria Bacteriophage f2 Aspergillus Niger
Bacillus Anthracis Coxsackie Virus A9 Cladosporium
Bacillus Anthracis Coxsackie Virus B5 Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici
Bacillus cereus Echo Virus 29 Fusarium oxysporum f.sp. melonogea
B. cereus Encephalomyocarditis Virus Luminescent Basidiomycetes
Bacillus subtilis Enterovirus Virus Mucor piriformis
Botrytis cinerea GDVII Virus Verticillium dahliae
Candida Bacteria Hepatitis A virus  
Clavibacter michiganense Herpes Virus  
Clostridium Bacteria Influenza Virus  
Clostridium Botulinum Spores Poliomyelitis Virus  
Diphtheria Patogen Poliovirus type 1  
Eberth Bacillus Rhabdovirus virus  
E-coli Stomatitis Virus  
Endamoebic Cysts Bacteria Vesicular Virus  
Klebs-Loffler Bacillus    
Legionella pneumophila    
Mycobacterium avium    
Mycobacterium foruitum    
Penicillium Bacteria    
Phytophthora parasitica    
Proteus Bacteria    
Pseudomonas Bacteria    
Salmonella Bacteria    
Salmonella typhimurium    
Schistosoma Bacteria    
Staph epidermidis    
Staphylococci    
Streptococcus Bacteria    
Virbrio Cholera Bacteria    
Vicia Faba progeny